Πέρασε άνετα από την Ιστιαία o Πρωτέας Σχηματαρίου

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πέρασε άνετα από την Ιστιαία! Τελεθριακός-Πρωτέας Σχηματαρίου 53-68

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέρασε άνετα από το κλειστό της Ιστιαίας κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 53-68, επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών στο δεύτερο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος που έδωσε στη Β. Εύβοια μετά από εκείνο με τον Σύλλα το περασμένο Σάββατο.

Η ομάδα του Χαντζή ήταν κυρίαρχη στον αγώνα, ξεφεύγοντας μα διαφορά άνω των 20 πόντων από νωρίς, φτάνοντας μέχρι και το +28 (28-56 στο 26′), με τον Τελεθριακό απλά να μειώνει προς το τέλος της αναμέτρησης στο τελικό 53-68.

Ο Τελεθριακός προηγήθηκε με 6-3 στο 4′ αλλά η συνέχεια ανήκε στον Πρωτέα που επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, βρήκε λύσεις στην επίθεση από μέση και μακρινή απόσταση και αρχικά με ένα επιμέρους σκορ 0-14 πέρασε μπροστά με 6-17.

Στη β’ περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Πρωτέας προηγήθηκε με 7-25 και 15-38 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 21-38 μετά από δύο τρίποντα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χαντζή ξέφυγε στο 26′ με νταμπλ σκορ (28-56) και με 35-62 στο 30′, στο 35′ το σκορ ήταν 43-67, με τον Τελεθριακό στο τέλος να κάνει ένα επιμέρους 10-1 μειώνοντας σε 53-68.

Από τον Τελεθριακό που έχει πλέον τη μόνιμη απουσία του τραυματία Κολοβού, ο Νέστορας πέτυχε 12 πόντους.

Από τον Πρωτέα Σχηματαρίου που ταξίδεψε με απουσίες με κυριότερες αυτές των Πανταζή, Κολοβού, ο Χαντζής σημείωσε 23 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 21-38, 35-62, 53-68.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 6, Αντωνόπουλος 7 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Τσιτούμης 3 (1), Παπανικολάου 7, Σαμπάνης 3, Λούκας 3, Φραγκούλης 2, Μαρούλας 6, Ματάκιας 2, Νέστορας 12.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Τζίνης, Χατζηστάμου 11 (1), Μπέτα, Χαντζής Κ. 23 (3), Τσιώλης 3 (1), Λουλακάς 7, Βλαχάκης 6 (2), Σουλινάρης 12, Μακαριάδης 1, Γεωργουσόπουλος 5 (1).